Értékes hatóanyagainak köszönhetőan a citromfű sokoldalúan segíti bőrünk épségének és szépségének ápolását - lássuk, milyen tulajdonságainak köszönheti a citromfű a természetes szépségápoló gyógynövény megnevezést!
Több száz olyan kozmetikai terméket ismerünk, amelyeknek a fő hatóanyaga a citromfű: a citromfű olaját felhasználják sok dezodorban, mivel hatékonyan szünteti meg az izzadságot, illetve bőrbarát krémekben, kenőcsökben, hidratálókban is, nemcsak kellemes aromája miatt, hanem azért is, mert bizonyítottan képes a bőr szerkezetét javítani. A citromfűolajat fel lehet használni arctisztítóként és bőrápolóként is. Hatékony segítséget jelent a pattanások ellen is.
Baktérium- és vírusölő hatásának köszönhetően a citromfű természetes bőrtisztító: segít a bőrön található szennyeződések eltávolításában és a bőr "méregtelenítésében". Alkalmazhatjuk a különböző bőrfertőzések, pl. akné kezelésére, a citromfű ezen kívül gyulladáscsökkentőként is használható.
Az antibakteriális hatóanyagokban, flavonoid antioxidánsokban, triterpénekben és rozmaringsavban is bővölködő citromfű segítséget nyújthat az olajos bőr ápolásában is, bőrösszehúzó tulajdonsága miatt a kozmetikai szerek kedvelt összetevője.
Az antioxidánsok feladata a szabadgyökök hatásának semlegesítése, mely különösen fontos a bőrápolásában, lévén a szabadgyökök gátolják a kollagén termelődését és roncsolják a bőrben található kollagénmolekulákat. A citromfű flavonoid antioxidánsai révén e módon is hozzájárul a bőr védelméhez.
1. Mielőtt nagyobb bőrfelületen alkalmaznánk a citromfű illóolajat, 24 órával a tervezett alkalmazás előtt próbáljuk ki a könyökhajlatunk belső oldalán: amennyiben bőrpírt vagy viszketést okoz a citromfű olaja, úgy ne alkalmazzuk, különösen ne arcbőrünkön!
A bőrirritáció elkerülésének érdekében a citromfű alkalmazása nem ajánlott bőrproblémák, pl. ekcéma esetén, továbbá sérült, sebes bőrfelületen.
2. A gyógynövények alkalmazása esetén fontos tudnunk, hogy a gyógynövények alkalmazása nem jelent garanciát az adott bőrprobléma (vagy egyéb egészségügyi panasz) sikeres kezelésére. A népi gyógyászat több évszázados tapasztalatára és a tudományos kutatásokra hivatkozva joggal mondhatjuk, hogy a gyógynövények segíthetnek a különböző egészségügyi panaszok enyhítésében, kezelésében, a feltételes módot azonban meg kell őriznünk - nem mindenkire, nem ugyanolyan módon hatnak a különböző gyógynövények. Mielőtt alkalmaznánk tehát, érdemes előbb szakemberrel konzultálni, akut problémák esetén pedig kiemelten fontos a megfelelő szakember felkeresése!
3. Terhesség és szoptatás alatt kis mennyiségben alkalmazható, a biztonság kedvéért azonban konzultáljunk kezelőorvosunkkal a citromfű alkalmazásáról!
Kellékek: Citromfűolaj, levendulaolaj, víz
A forrásban lévő vizet vegyük le a tűzről, majd adjunk hozzá 5 csepp citromfű-, illetve 3 csepp levendulaolajat. Hajoljunk a fazék/lábas felé, fejünkre terítsünk egy törölközőt. Lazuljunk el és lélegezzük be a kellemes, frissítő, élénk illatot. A gőzölés javasolt ideje öt perc, eredménye a pórusok tisztítása. A gőzölés után langyos vízzel mossuk le arcunkat, majd egy puha törölközővel töröljük szárazra.
A bőrön való alkalmazás során csupán néhány csepp citromfű olajat használjunk, hordozóolajban higítva. A hordozóolaj lehet például édesmandula olaj, jojoba olaj, vagy kókuszolaj. A hatóidő után langyos vízzel mossuk le arcunkról az olajkeveréket.
Amennyiben más illóolajjal szeretnénk keverni, a citromfű olaja jól illik a teafaolajhoz, a fenyő illóolajhoz vagy a geránium illóolajához.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos. Epehajtó.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos.
Az idegrendszer és a szív megfelelő működését támogató összetevőkkel - citromfűvel, B1-, B6-, valamint B12-vitaminnal.